DFU mod ‘da iTunes üzerinden temiz kurum ve imzası açık alt sürüme downgrade nasıl yapılır.

QRocKfire

Apple Developer / Architect
Co Admin
Üye
Apple Sever
Konular
21
Web sitesi
t.me
IMG_7381.jpeg
Bir çok Apple kullanıcısı OTA üzerinden güncelleme yöntemini kullanmayı tercih ediyor.

Fakat bazen eski akıcılığını kaybetme , donma ve pil durumunun düşmesinden şikayetçi oluyor.

Bu sorunları temiz kurum yapılarak minimuma düşürebilirsiniz ve istersek anlık imzası açık bir alt sürüme geri dönebiliriz.IOS 17.X sürümüne geri dönüş için Apple alt sürümün imzalarını kapatmaması gereklidir .IOS 17.3.1 sürümü imzası açıktır.

DFU mod’da temiz kurulum ve ayrıca alt sürüme geçiş süreci adımlarını nelerdir.
Başlamadan önce, iOS 17'nın imzalara açık bir sürümüne müdehale edebiliriz.
Donanımınıza uygun güncel iOS & iPadOS 17 sürümünün ipsw dosyasına ihtiyacımız var.Fakat IOS 17 imzalama süreci aktif olan IOS 17.X sürümleri sınırında temiz kurulum yapabiliriz .
sitesi üzerinden indirebilirsiniz.

İPhone kurtarma moduna nasıl alınır ?

Tahmin edebileceğiniz gibi, Apple iOS'un imzalaması açık sürümlerine dönüş yapma seçeceğiniz bulunuyor.Beğenmezseniz imzalama süreci kapanmamış bir güncellemeyi geri alabildiğiniz.Aynı zamanda en güncel sürümde restore işlemi gerçekleştirerek DFU modda temiz bir sürüm kullanabiliriz.

Dikkatli olun ! .bu geri dönüşü olmayan noktadır.iOS 17 üst sürümde aldığınız yedeklemeleri ne yazıkki iOS 17.x sürümde kullanılamayacağını bilmelisiniz.

İOS 17.3.1 sürümünden iOS 17.x sürümüne dönüşte veya aynı sürüme DFU modda temiz kurulumda işlemi yapmak için ilk olarak iPhone'unuzu kurtarma moduna almanız gerekir.

iPhone XS,11 ,12,13 ,14 ve 15 serisi cihazları DFU mod’a alma nasıl yapılır.

To view this content we will need your consent to set third party cookies.
For more detailed information, see our cookies page.

Şimdi iPhone'unuz kurtarma modunda, bir sonraki adım iOS sürümünü cihazınıza yeniden yüklemektir. Bu işlemin yalnızca iOS'un şu anda imzalamaya açık mevcut sürümüyle çalıştığını belirtmek gerekir.

Apple, yeni bir güncellemenin yayınlanmasına devam ettikten sonraki birkaç gün içinde iOS'un önceki sürümünü imzalamayı durdurur ve aslında herkesin iOS'un herkese açık sürümünden daha fazla düşürmesini engeller.Fakat güncel sürümde temiz kurulum yapaniliz.

1. Birlikte verilen Lightning kablosunu kullanarak iPhone'unuzu PC veya Mac'inize takın.

2. PC'de veya macOS Catalina ( Catalina sonrasındaki sürümlerde iTunes bulunmaz ) üzerinde iTunes'u açın. macOS Sonoma kullanıyorsanız Finden'ı açın ve kenar çubuğunda iPhone'unuzu tıklayın.

3. İPhone'unuzda bir sorun olduğunu ve güncellenmesi veya geri yüklenmesi gerektiğini bildiren bir açılır pencere görmeniz gerekir. Geri Yükle'ye tıklayın ve Apple'ın T&C'lerini kabul edin.

Seç ve yüklemeyi başlat :

iTunes ekranında bizlere sunulan iki seçenek var. Birincisi güncelle, diğeri geri yükle. Biz cihazımıza sıfırdan bir yazılım yüklemesi yapacağımız için geri yükle diyeceğiz. Ancak düğmeye tıklamadan önce klavyede Shift tuşuna basılı tutmalı ve Geri yükle butonuna öyle tıklamalıyız.

IMG_7353.jpeg
IMG_7352.jpeg
Shift tuşuna basılı tutarak tıkladığımız geri yükle butonu önümüze bir pencere açacak. Açılan pencerede ilk adımda indirdiğimiz iOS yazılım dosyamızı buluyor ve seçiyoruz. Tamam dedikten sonra iTunes, yazılımı ayıklayacak ve cihaza yüklemeye başlayacaktır. Bu işlem birkaç dakika sürebilir.

İşlem ortalama 15 dakikadan uzun sürmemelidir bundan daha uzun sürerse veya iPhone'unuz temiz kurulum öncesindeki IOS 17.X sürümü halinde geri açılırsa, iPhone'unuzu çıkarın ve işleme tekrar başlamadan önce kurtarma moduna yeniden alın.

Ayrıca, imzası açık iOS 17.x sürümüne yeniden geri dönüş veya aynı güncel sürümde temiz kurulum için aktif bir internet bağlantısına ihtiyacınız olduğunu belirtmek gerekir.

Cihazınıza yüklendikten sonra, iOS 17.x ‘in temiz bir kopyasına sahip olacaktır.​

Moderatör tarafında düzenlendi:

yusufemr3_

Apple Sever
Konular
2
Hocam merhaba ios 17.3.1den önceki hiçbir sürüm imzası açık değil hepsini kapatmışlar :/ attığınız sitede OTAs bölümünde iOS 9.9.17.3.1 (21D61) adlı bir sürümün imzası açık, geçmek mantıklı mı açıklar mısınız

QRocKfire

Co Admin
Üye
Apple Sever
Konular
21
Web sitesi
t.me
Sürüm bilginiz yanlış iOS 9.9.17.3.1 (21D61) . ikincisi bazı sürümlerin sadece OTA yöntemi açıktır ve alt sürümlerden geçilebilir.OTA ile sürüm düşürülmez yükseltilir. ..

QRocKfire

Co Admin
Üye
Apple Sever
Konular
21
Web sitesi
t.me
Hocam merhaba ios 17.3.1den önceki hiçbir sürüm imzası açık değil hepsini kapatmışlar :/ attığınız sitede OTAs bölümünde iOS 9.9.17.3.1 (21D61) adlı bir sürümün imzası açık, geçmek mantıklı mı açıklar mısınız
Güncel sürümünüz nedir hangi sürüme geçmek istiyorsunuz? .
.

yusufemr3_

Apple Sever
Konular
2
telefonumda şuan 17.3 yüklü, geçmek istediğim sistem ise herhangi bir jailbreak atılan ya da trollstore yüklenebilen bir sistem. 17.3.1 güncellemesi çıkıp duruyor önüme ama kurmadım. Telefonu geçen sene aldım haziranda 16.6 sürümü yüklüydü galiba ben sistemi sürekli güncel tuttum çünkü jb tarzı şeylere ihtiyacım olmaz sandım ama şuan çok lazım oluyor sideloadly ile takıldım kaldım. Bilgisayardan sürüm düşürmek için uğraştım imzalar kapalı gözüküyor hep ipsw sitesinde

yusufemr3_

Apple Sever
Konular
2
Youtube’de Burhan Rana diye bir kanal var sürüm düşürme yükseltme çeşitli jb videoları paylaşıyor deneyen var mı acaba

Geri